ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը նոյեմբերի 25-ին ընդունել է Սերբիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Բրատիսլավ Գաշիչին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ Հայաստան-Սերբիա բարեկամական խմբի ղեկավար Կարեն Ավագյանը, խմբի անդամներ Թեւան Պողոսյանն ու Բազմասեր Առաքելյանը:
Ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին՝ Հերմինե Նաղդալյանն ընդգծել է, որ Սերբիան բարեկամ երկիր է Հայաստանի համար, եւ հայ ու սերբ ժողովուրդները պատմամշակութային բազմաթիվ ընդհանրություններ ունեն: Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին՝ տիկին Նաղդալյանը գոհունակությամբ նշել է, որ տարեցտարի ակտիվանում են այդ կապերն, ու մի շարք ոլորտներում փոխգործակցությունն առավել գործնական բնույթ է ստանում: ԱԺ փոխնախագահն այս համատեքստում անդրադարձել է միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը՝ փաստելով, որ այս ոլորտում փոխգործակցությունն առավել զարգացնելու անհրաժեշտություն կա: Հայ-սերբական հարաբերությունների ընդլայնման հարցում նա կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի ակտիվ համագործակցությունը: Անդրադարձ է կատարվել միջազգային կառույցների շրջանակում փոխործակցության ակտիվացմանն առնչվող հարցերի:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ մեր երկրի քաղաքական օրակարգում առաջնահերթություն է ԼՂՀ միջազգային ճանաչման խնդիրը եւ Արցախի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Տիկին Նաղդալյանը, կարեւորելով տարածաշրջանում կայունության ապահովումը, խոսել է հարեւան Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերից եւ սահմանային լարվածությունից:
Հերմինե Նաղդալյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին Սերբիայի Նախագահի մասնակցության համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Բրատիսլավ Գաշիչը եւս կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի աշխուժացմանն ուղղված քայլերի իրականացումը, համագործակցությունը միջազգային կառույցներում: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը՝ նա համոզմունք է հայտնել, որ Արցախի հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա: Նախարարի համոզմամբ՝ նման հարցերը պետք է լուծվեն երկխոսությամբ եւ դիվանագիտական ճանապարհով: Պարոն Գաշիչն ընդգծել է, որ Սերբիայում բնակվում են մեծ թվով հայեր, ովքեր՝ որպես օրինավոր քաղաքացիներ, մեծ ներդրում ունեն երկրի զարգացման գործում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները պատրաստակամություն են հայտնել այսուհետ եւս ջանքեր գործադրելու՝ առկա դրական դինամիկան պահպանելու եւ զարգացնելու համար:

25 ноября вице-спикер НС Э.Нагдалян приняла   министра обороны Сербской Республики Братислава   Гашича и  возглавляемую им делегацию. На встрече присутствовали также руководитель группы дружбы Армения – Сербия К.Авагян, члены группы Т.Погосян и Б.Аракелян.
Приветствуя высоких гостей, Э.Нагдалян подчеркнула, что Сербия – дружественная   Армении страна, у армянского и сербского народов множество историко-культурных общностей. Обратившись к двусторонним отношениям, г-жа Нагдалян с удовлетворением отметила, что из года в год эти связи активизируются, а в ряде сфер сотрудничество обретает практический характер. Вице-спикер НС в этом контексте обратилась к развитию межпарламентских связей, заметив, что в этой области есть необходимость их еще большего развития. В вопросе расширения армяно-сербских отношений она подчеркнула важность активного сотрудничества действующих в парламентах двух стран групп дружбы. Затронуты вопросы активного взаимодействия в рамках международных структур.
Вице-спикер НС отметила, что в политической повестке наших стран приоритетна проблема международного признания НКР и мирного урегулирования проблемы Арцаха в рамках Минской группы ОБСЕ. Г-жа Нагдалян, особо выделив обеспечение стабильности в регионе, коснулась случаев нарушения режима перемирия Азербайджаном и пограничной напряженности.
Э.Нагдалян поблагодарила за участие президента Сербии в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян.
Поблагодарив за прием, Братислав   Гашич также подчеркнул необходимость шагов по оживлению межпарламентских связей, сотрудничество в международных структурах. Обратившись к НК-конфликту, он выразил уверенность в урегулировании Арцахской проблемы в рамках МГ ОБСЕ, на базе Мадридских принципов. По мнению министра, подобные вопросы должны решаться посредством диалога и дипломатическим путем. Г-н Гашич подчеркнул, что в Сербии проживает большое число армян, которые, как законопослушные граждане, вносят весомый вклад в развитие страны.
В ходе встречи собеседники выразили готовность и впредь прилагать усилия к сохранению и развитию существующей позитивной динамики.